Szafki kuchenne - jakie wysokości?

Szafki kuchenne - jakie wysokości?

Planując kuchnię najczęściej skupiamy się na aspektach wizualnych. Jednak już na początkowym etapie planowania z pewnością pojawi się pytane o wysokość szafek kuchennych.

Oczywiście meble kuchenne posiadają pewne standardowe wymiary, w tym również wysokość, jednak czy będą one odpowiednie?


W artykule:


Wysokość szafek kuchennych - dlaczego należy dobrze przemyśleć?

Wysokość szafek kuchennych nie tylko decyduje o ich wyglądzie. Jest również niezwykle istotna z uwagi na funkcjonalność oraz użytkowanie kuchni.

Zbyt wysokie szafki kuchenne mogą być niewygodne dla osób niższych. Z drugiej jednak strony, z wysokością szafek związana jest również ilość miejsca do przechowywania. Rzecz jasna wyższe szafki kuchenne pomieszczą więcej.

Jest to szczególnie wyraźne w przypadku wiszących szafek kuchennych. Więcej informacji na tem temat zobaczyć można w artykule szafki kuchenne do sufitu - czy warto?

Standardowa wysokość szafek kuchennych

Podczas planowania wysokości stojących szafek kuchennych, do ich wymiaru doliczyć należy grubości blatu kuchennego. Grubości blatów kuchennych wynoszą zazwyczaj od 35 mm do 40 mm.

Standardowa wysokość stojących szafek kuchennych wynosi od 820 mm do około 870 mm. Standardowe wysokości szafek wiszących są nieco mniejsze i wynoszą około 720 mm do 750 mm.

Należy jednak pamiętać, iż standardowe wysokości szafek kuchennych ustalone zostały celem dopasowania do możliwie największej ilości ludzi. Jednak wartości wynikające ze statystyki nie zawsze muszą się sprawdzać.

Na jakiej wysokości umieścić blat kuchenny?

Wysokość blatu kuchennego ma duże znacznie dla osób często przygotowujących posiłki w domu. Aby idealnie dopasować wysokość blatu kuchennego należy kierować się przede wszystkim wzrostem osoby najczęściej korzystającej z kuchni, a także preferowanej pozycji podczas pracy i rodzaju prac, które są wykonywane najczęściej.

Wysokość blatu, a wysokość łokcia

Najbardziej sprawdzonym sposobem dobrania wysokości blatu jest kierowanie się wysokością łokcia.

Zgodnie z zasadami ergonomii, wysokość powierzchni roboczej powinna znajdować się od 10 cm do 15 cm, poniżej wysokości łokcia, w swobodnej, prostej pozycji.

Dla przykładu, łokcie osoby o wzroście wzroście 1,57 m zazwyczaj znajdują się na wysokości 90 cm. Odpowiednia wysokość blatu kuchennego wynosi w tym przypadku około 75 - 80 cm.

Innym sposobem ustalenia wysokości blatu względem łokci jest zgięcie łokci pod kątem 90 stopni. Wysokość blatu powinna powodować oparcie rąk równoległe do powierzchni.

Wysokość szafek kuchennych od blatu

Wiszące szafki kuchenne nad blatem, umieszczane są zazwyczaj na wysokości około 45 cm - 52 cm. Jednak wartości te często dobierane są w sposób indywidualny, z uwzględnieniem wysokości samych szafek, wysokości pomieszczenia oraz indywidualnych preferencji.

W przypadku wysokich pomieszczeń, warto zawiesić szafki nieco wyżej, wykorzystując dostępne miejsce i nadając wnętrzu bardziej przestronny charakter. Z kolei w pomieszczeniach niższych, niekiedy warto przemyśleć obniżenie wysokości górnych szafek, aby uniknąć efektu przytłoczenia.

Wysokość na jakiej powieszone są szafki wpływa na wygodę użytkowania blatu. Jeżeli szafki znajdują się odpowiednio wysoko, warto rozważyć również montaż dodatkowego oświetlenia blatu.


Zobacz także: