Szafki kuchenne do sufitu - czy warto?

Szafki kuchenne do sufitu - czy warto?

Szafki kuchenne sięgające do samego sufitu posiadają wiele zalet. Jednak czy są dobrym rozwiązaniem w każdej sytuacji?


W artykule


Szafki w kuchni do sufitu

Najważniejszym zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim maksymalizacja powierzchni przechowywania. Dodatkową korzyść stanowi również wygląd. Estetycznie wykonane fronty i uchwyty nadają w tym przypadku wyjątkowego charakteru całej kuchni.

Zastosowanie szafek kuchennych do sufitu, na jednej ścianie kuchni daje więcej możliwości wykorzystania pozostałej przestrzeni w kuchni, w której normalnie znajdowałyby się szafki.

Rozwiązanie tego typu sprawdza się przede wszystkim w kuchniach otwartych oraz w kształcie litery U. Zastosowanie wiszących szafek na każdej ścianie, w kuchniach o tym układzie może ograniczać widoczność i blokować dostęp światła. 

Warto jednak pamiętać, iż korzystanie z półek umieszczonych najwyżej, wymagać będzie wykorzystania podnóżka.

O czym pamiętać?

szafki ecru do sufituPlanując kuchnię z szafkami do sufitu należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak planowany budżet na meble kuchenne, styl kuchni oraz wysokość pomieszczenia.

Wymiary i cechy pomieszczenia

W przypadku mniejszych pomieszczeń, szafki do sufitu mogą optycznie zmniejszać pomieszczenie. Analogicznie, zastosowanie wysokich szafek kuchennych w wysokiej kuchni, podkreśli podkreśli jej walory.

Warto również pamiętać, iż zastosowanie tego rodzaju mebli wymaga zachowania dość dokładnych wymiarów (wysokości sufitu) w całym pomieszczeniu. Problem nie do końca równych ścian oraz wysokości sufitu często pojawia się w mieszkaniach w starym budownictwie.

Niedokładne wymiary sufitu mogą stanowić nie tylko problem wizualny, ale w niektórych przypadkach uniemożliwić otwieranie szafek.

Wysokie szafki kuchenne to rozwiązanie, które raczej stosowane powinno być w przypadku sufitów gładkich. Jeżeli sufit posiada, modne w ostatnim czasie zdobienia, szafki sięgające sufitu mogą nie wyglądać dobrze.

Łatwość utrzymania porządku

Wysokie szafki kuchenne, pokrywające kuchnię od góry do dołu, nie gromadzą dużo brudu. 

Dzięki temu są łatwiejsze w utrzymaniu.

Sprzątanie w tym przypadku jest znacznie szybsze i opiera się przede wszystkim o mycie frontów szafek.

Czy zawsze warto?

Przestrzeń pomiędzy sufitem, a szafkami może być czymś więcej niż tylko „zbieraczem kurzu”. W wielu przypadkach jest to doskonałe miejsce na umieszczenie dodatkowych ozdób lub roślin. 

W przypadku szafek umieszczonych nieco niżej, górna ich część może również pełnić funkcję półki.

Dodatkowym atutem, o którym należy wspomnieć jest również swoboda zmiany szafek. W przypadku szafek połączonych z sufitem, wymiana mebli kuchennych najczęściej oznaczać będzie konieczność szerszego zakresu prac remontowych.

Wymiana szafek wiszących swobodnie jest znacznie łatwiejsza i pozwala szybko i możliwie niskimi kosztem, odświeżyć lub zmienić wygląd kuchni.

Koszty i użytkowanie

Zastosowanie szafek kuchennych do sufitu, najcześciej wiąże się z wyższymi kosztami. O ile dodatkowa powierzchnia przechowywania stanowi ogromny atut, nie należy zapominać, iż użytkowanie wysoko położonych półek mimo wszystko jest kłopotliwe.

Jak wypełnić małą lukę między szafkami, a sufitem w kuchni?

W przypadku kiedy między szafkami kuchennymi, a sufitem pozostała niewielka przestrzeń rozwiązaniem może być zastosowanie dekoru, maskującego.

Przestrzeń w tym przypadku nie będzie mogła być wykorzystana do przechowywania, jednak efekt wizualny jest zazwyczaj bardzo zadowalający.


Zobacz również